Moduláris vs. hagyományos adatközpontok - Mikor melyiket érdemes választani?

Míg néhány éve kérdés volt, hogy a moduláris adatközpontoké-e a jövő, vagy jól megférnek egymás mellett a piacon a hagyományos szervertermekkel, mára ez a kérdés eldőlt. Egy nemrégiben készített felmérés szerint a tech-vállalatok 93 százaléka a moduláris kiépítést tervezi a jövőben. De mi is ez, és miért esik erre a választás?

A moduláris adatközpontok egy újfajta megközelítést hoztak a szerverek tömeges kiépítéséhez. Ahelyett, hogy egy robosztus, nagy szerverstruktúrát építenénk, ebben a megközelítésben inkább a tevékenységhez köthető egyes modulokra koncentrálunk. A modulokat tehát az adott feladatra tervezik, építik egységekben, majd a helyszínen összeállítják a többi modullal együtt. 

Energiahatékony? Igen, mert az egyes moduloknak saját, optimalizált energiafelhasználást lehet beállítani. Ugyanakkor nem mindegy, hogy mikor vizsgáljuk a PUE, vagyis a Power Usage Efficiency értéket. Ugyanis a PUE (ami esetében az 1,0 az elméleti legjobb érték, persze szinte valamennyi adatközpont e felett teljesít) eleve alacsonyabb egy moduláris szerverközpont esetében, hiszen minden modul optimalizált, és az adott feladatra előkészített. Egy hagyományos adatközpontnál a beindításkor még magasabb a PUE, azonban az idő előrehaladtával, ahogy a központ eléri a kapacitásának korlátait, a PUE a két esetben azonos lehet. 

Skálázható? Igen, mert bármikor hozzáadhatóak vagy elvehetőek modulok. Tehát nem egy monolit rendszert bővítünk újabb és újabb egységekkel, inkább konténerekben érdemes ekkor is gondolkozni (konténer alatt lehet a hagyományos szállítói konténereket is érteni, ebben is összeállíthatóak a modulok, csak ekkor nem moduláris, hanem konténerezett adatközpontról beszélünk). Ez bizonyos esetekben megnehezíti a bővítést a hagyományos rendszerhez képest, és ilyenkor esetleg még a PUE-ben is visszaesés látható átmenetileg. Nem beszélve arról, hogy egy-egy újabb modul egyszerre mennyi fizikai teret igényel: ebből a szempontból egy hagyományos szerverterem jobban menedzselhető, amennyiben egy lokációban gondolkozunk.

A biztonság egy nagyon fontos tényező: mivel a moduláris központok kompaktak és eleve zártak, a biztonságuk egy kamerarendszer telepítésével könnyebben megoldható. Ez pedig a döntési folyamatban sokszor játszik kulcsszerepet.

A moduláris kiépítésnek mégis az a legnagyobb előnye, hogy gyorsan és hatékonyan telepíthetőek egy-egy adott cég vagy projekt számára. A kényelem kulcsfontosságú: a késlekedés nélküli, működőképes, kész rendszerek szállításának előnyei nagyon vonzóak tudnak lenni. Nem lehet tehát egyértelműen eldönteni, melyik kiépítés a jobb. Azonban a trendek egyértelműen afelé húznak, hogy a moduláris szerverközpontoké a jövő, és talán egy kicsit már a jelen is.

2023.12.14.

Kérdése van? Hivjon minket bizalommal!

A nap 24 órájában elérhetőek vagyunk, hogy válaszoljunk kérdéseire és tanácsot adjunk szolgáltatásainkhoz.

+36 20 340 3333

Elérhetőségeink

ZeroTime Services
2013 Pomáz, Mikszáth Kálmán utca 36/4
[email protected]
Adószám: 23386031-2-13
B.sz.: 11600006-00000000-48694782
EU Adószám: HU23386031
Cégjegyzék szám: 13-09-147733

Hibabejelentés

E-mail: [email protected]
Web: Hibajegy nyitása
Telefon: +36 20 340 3333

Adatközpont

Szervereink a Drávanet adatközpontjaiban kerültek elhelyezésre.
Adatkezelés adatvédelmi nyilvántartásba vételhez használható címek:
Budapest 1132, Victor Hugo utca 18-22.
Budapest 1138, Váci út 188.