Miért ne indítsd blogot a WordPress.com oldalán keresztül?

Aki valaha készített vagy rendelt weboldalt, esetleg csak fontolgatta, hogy indít egyet, aki valaha blogolt, vagy tartalomgyártáson törte a fejét, biztosan találkozott a WordPress nevével. Könnyű kezelés, sokféle beállítási lehetőség és integráció, ingyenes használat - nagyjából ezek a fogalmak keringnek róla. Így nem véletlen, ha egy új blog létrehozása esetén valaki egyből a wordpress.com címet írja a böngészőbe. Pedig valójában itt rontunk el mindent.

A wordpress.com valóban a WordPress saját oldala, ezzel nincs is semmi probléma. Változatos szolgáltatásokat kínál, beleértve a blog indítását is, ahogy már évek óta teszik. És ahogy korábban, most is kínál prémium előfizetéseket ahhoz, hogy több szolgáltatáshoz férjünk hozzá: ezzel sincs semmi baj. Sőt, az a tény, hogy a blogunkat a WordPress.com saját szerverein tárolják, és mindezért semmit nem kell fizetni, előnyös a legtöbbünk számára.

A kérdés az, hogy ez mire elég? És hogy mikor jutunk el arra a pontra, hogy rákattintunk a fizetésre... és mennyit kell fizetnünk?

Az ingyenes használatnál például reklámok futnak az oldalunkon, és nem használhatunk saját domaint. De másról is szó van: egyik ismerősünk járt úgy, hogy szerette volna bekötni a most induló blogjára a Google Analytics-et. Ez nem egy hatalmas mutatvány, általában úgy zajlik, mint a WordPressnél a legtöbb dolog: letöltünk egy plugint, ami elvégzi a háttérben az összekötést. Lehetséges még a mérőkód letöltése és kézzel beillesztése az oldal megfelelő helyére, de ennek a kivitelezése hajszálnyival bonyolultabb annál, hogy egy átlagos informatikai ismeretekkel rendelkező ember elvégezze.

Ekkor szembesült a jelenséggel, hogy nincs jogosultsága plugineket telepíteni: ezért már fizetni kell.

Aki használt WordPresst, tudja, hogy a pluginek nélkül maga a platform nagyjából olyan, mint a iPhone AppStore nélkül. Szép, ugyanazokat tudja papíron, csak épp korántsem lehet kihasználni a teljes potenciálját. Sőt, a tizedét sem. 

Így aztán garantált, hogy a felhasználók elég gyorsan váltani akarnak majd a legolcsóbb fizetős csomagra, hogy ezeket az alapvető funkciókat elérjék. A wordpress.com pedig gyorsan el is navigál minket az előfizetői oldalra, ahol mindössze havi 2470 forintért, vagy éves fizetés esetén évi 12.000 forintért adja a Starter csomagot (2024. áprilisi árak). A legtöbben erre legyintenek, és azt mondják, belefér. Végül is, kapunk helyet egy szerveren, domaint – igaz, nem sajátot, de ha előfizetünk arra, azt is –, illetve  támogatást.

Pedig ez az összeg sok. Nagyon sok!

Egy tapasztaltabb ember ugyanis egy WordPress oldal vagy blog indítását nem ott kezdi, hogy ellátogat a wordpress.com oldalra. Ott kezdi inklább, hogy megkeres egy megbízható hosting szolgáltatót, például olyat, mint a ZeroTime. Megkeresi a legkisebb tárhelycsomagot, ami évi 3500 forint. Választ mellé egy saját domaint, amit évi 1500 forintért megkap (2024. áprilisi árak). Mindemellé ingyenesen jár a WordPress: belép, feltelepíti, és teljes mértékben, korlátozás nélkül használhatja, telepíthet témákat, plugineket, bármit.

Vagyis a ZeroTime-nál egy évre fizetünk 5000 forintot, ebben saját domainünk, saját email-címünk, saját tárhelyünk és egy fullos WordPress motorunk van, magyar hosting ügyfélszolgálattal. Ennél kevesebbet kapunk a wordpress.com-on évi 12.000 forintért.

Összefoglalva:

Hosting

WordPress.com: Az előnye, hogy könnyen elérhető és kezelhető, viszont korlátozott a személyre szabhatósága.

Saját WordPress blog: Teljes kontrollt biztosít a webhely felett, azonban magadnak kell gondoskodnod a hostingról. Magyar ügyfélszolgálat. 

Személyre szabhatóság:

WordPress.com: Egyszerűen kezelhető, viszont korlátozott a saját kód és bővítmények telepítésének lehetősége.

Saját WordPress blog: Teljes szabadságot nyújt a testreszabás terén, de ez maga után vonja a nagyobb technikai felelősséget.

Funkciók:

WordPress.com: Sok alapvető funkciót kínál, de a további lehetőségekért fizetni kell.

Saját WordPress blog: Korlátlan lehetőségek állnak rendelkezésre.

Árak:

WordPress.com: Különböző árkategóriákban elérhető, de a teljes funkcionalitásért fizetni kell.

Saját WordPress blog: Rugalmasabb árképzés, a teljes funkcionalitást olcsóbban kínálja. 

2024.05.16.

Kérdése van? Hivjon minket bizalommal!

A nap 24 órájában elérhetőek vagyunk, hogy válaszoljunk kérdéseire és tanácsot adjunk szolgáltatásainkhoz.

+36 20 340 3333

Elérhetőségeink

ZeroTime Services
2013 Pomáz, Mikszáth Kálmán utca 36/4
[email protected]
Adószám: 23386031-2-13
B.sz.: 11600006-00000000-48694782
EU Adószám: HU23386031
Cégjegyzék szám: 13-09-147733

Hibabejelentés

E-mail: [email protected]
Web: Hibajegy nyitása
Telefon: +36 20 340 3333

Adatközpont

Szervereink a Drávanet adatközpontjaiban kerültek elhelyezésre.
Adatkezelés adatvédelmi nyilvántartásba vételhez használható címek:
Budapest 1132, Victor Hugo utca 18-22.
Budapest 1138, Váci út 188.