Akik a WordPress rendszerét használják a Zero Time Services valamely tárhely-szolgáltatásának keretében, nem sokat tudnak arról a harcról, ami a WordPress és a WP Engine, a WordPress rendszerére épülő havidíjas szolgáltató között zajlott az elmúlt időszakban. Mindenesetre a harc tanulságos, és most elmagyarázzuk, mi is történt a háttérben.
Korábban írtuk már, milyen veszélyei lehetnek annak, ha látszólag ingyenes WP szolgáltatások keretében indítjuk el első WordPress honlapunkat, és csodálkozunk, amikor a szükséges funkciók miatt szép lassan egy elég drága csomagba csúszunk át. Amire egyébként nem is lenne szükség a legtöbb esetben, ha egyébként először a tárhelyszolgáltatót választjuk ki – így például a Zero Time Servicest –, és csak utána telepítjük a WordPresst.
A WP Engine pedig egy olyan „plug-and-play” megoldásszolgáltató, ami viszonylag magas havidíjért kínálja a hozzáférést a WordPress erőforrásaihoz, úgy, hogy a saját megoldásait kínálja egy csomagban az ügyfelei felé. Ők a WordPress bizonyos erőforrásait ingyenesen használják, de a hozzá regisztrált WordPress-alapú weboldalakat hosztolják, hozzáadnak némi értéket, ügyfélszolgálatot, és mindezt saját díjon értékesítik.
Szeptember közepén Matt Mullenweg, a WordPress társalapítója egy blogbejegyzést tett közzé, amelyben a WP Engine-t „WordPress rákos sejtjének” nevezte. Bírálta a szolgáltatót, amiért letiltotta a felhasználók számára a lehetőséget, hogy minden bejegyzésük revíziótörténetét láthassák és nyomon követhessék. Mullenweg szerint ez a funkció a „felhasználói ígéret alapja, amely az adatok védelmét szolgálja”, és azt állította, hogy a WP Engine pénztakarékossági okokból alapértelmezés szerint kikapcsolta ezt a lehetőséget.
Mullenweg emellett bírálta a WP Engine befektetőjét, a Silver Lake-et is, mondván, hogy nem járulnak eléggé hozzá a nyílt forráskódú projekthez, és hogy a WP Engine „WP” márkanevének használata félrevezette az ügyfeleket, akik azt hitték, hogy ez a WordPress része.
Jogi vita
Válaszként a WP Engine felszólító levelet küldött Mullenwegnek és az Automatticnak, amelyben a megjegyzések visszavonását követelte. Azt is állította, hogy a WordPress védjegy használata jogosult a „fair use” (tisztességes használat) alapján. A vállalat azt állította, hogy Mullenweg „kíméletlen nukleáris támadást” ígért a WP Engine ellen, hacsak nem fizetnek „jelentős százalékot bevételeikből a WordPress védjegyhasználati engedélyéért.”
Erre válaszul az Automattic is küldött egy felszólító levelet a WP Engine-nek, azt állítva, hogy megsértették a WordPress és a WooCommerce védjegyhasználati szabályait.
A WordPress Foundation is módosította a Védjegyhasználati Irányelvek oldalát, és külön figyelmeztette a WP Engine-t, hogy félrevezette a felhasználókat. „A 'WP' rövidítés nem tartozik a WordPress védjegyek alá, de kérjük, ne használja félrevezető módon. Például sokan azt hiszik, hogy a WP Engine a 'WordPress Engine', és hivatalosan kapcsolódik a WordPress-hez, pedig nem az. Soha nem is adományoztak a WordPress Foundationnek, annak ellenére, hogy milliárdos bevételük származik a WordPressből” – olvasható a frissített oldalon.
Mullenweg ezután kitiltotta a WP Engine-t a WordPress.org erőforrásainak használatából.
Bár a bővítmények és témák nyílt forráskódúak, a szolgáltatóknak, mint a WP Engine, egy szolgáltatást kell futtatniuk ezek eléréséhez, ami nem tartozik a nyílt forráskódú licenc alá. Ez a lépés sok weboldalt leállított, és megakadályozta őket a bővítmények és témák frissítésében, néhányukat biztonsági támadásoknak is kitett. Ez pedig a vitát egy olyan szintre helyezte, ahol ártatlan áldozatok megjelenése is lehetségessé vált.
Válaszul a WP Engine egy bejegyzést tett közzé, amelyben azt állította, hogy Mullenweg visszaélt a WordPress feletti irányításával, és beavatkozott a WP Engine ügyfeleinek WordPress.org-hoz való hozzáférésébe. Szeptember 27-én a WordPress.org ideiglenesen feloldotta a kitiltást, így a WP Engine október 1-ig hozzáférhetett az erőforrásokhoz.
Mullenweg egy blogbejegyzésben tisztázta, hogy a harc kizárólag a WP Engine védjegyekkel kapcsolatos tevékenysége ellen irányul. Elmondta, hogy az Automattic már régóta próbál megállapodni egy védjegyhasználati licencről, de a WP Engine csak „húzza az időt.”
A WordPress közössége és más projektek attól tartanak, hogy ez velük is megtörténhet, és egyértelmű iránymutatást várnak az Automattictól, amely exkluzív licenccel rendelkezik a WordPress védjegyhez. A közösség egyértelmű irányítást vár arról is, hogy hogyan használhatják vagy nem használhatják a „WordPress” nevet.
A nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer, a Ghost alapítója, John O’Nolan is hozzászólt a kérdéshez, és kritizálta, hogy a WordPress irányítása egyetlen személy kezében van. „A webnek több független szervezetre és nagyobb sokszínűségre van szüksége. A web 40%-át és a tartalomkezelő rendszerek piacának 80%-át nem irányíthatja egyetlen személy” – mondta egy X bejegyzésben.
Szeptember 30-án, egy nappal azelőtt, hogy a WordPress.org kitiltási határideje lejárt volna, a WP Engine frissítette weboldala láblécét, hogy tisztázza, hogy nem áll közvetlen kapcsolatban a WordPress Foundation-nel, és nem birtokolja a WordPress védjegyet. A vállalat emellett megváltoztatta szolgáltatási csomagjainak nevét „Essential WordPress”, „Core WordPress” és „Enterprise WordPress” elnevezésekről „Essential”, „Core” és „Enterprise” névre. A WP Engine közleményben elmondta, hogy ezekkel a módosításokkal kívánja semmissé tenni az Automattic állításait.
„Mi, mint a WordPress közösség többi tagja, a WordPress nevet használjuk üzletünk leírására. Az Automattic azon állítása, hogy a WPE-nek licencre van szüksége ehhez, egyszerűen téves, és félreérti a védjegyjogot” – mondta a vállalat szóvivője a TechCrunchnak. Ennek ellenére módosítottak a kifejezéseken, hogy elüljön a vitás helyzet.
Október 1-jén a vállalat az X-en bejelentette, hogy sikeresen telepítette saját megoldását a bővítmények és témák frissítésére. A harc azonban még sokáig rányomja a bélyegét arra, ahogyan a közösség a WordPresst látja és megítéli, mert még akkor is, ha Mullenwegnek eredetileg igaza volt, a módszer, amiven érvényt szerzett az akaratának, semmiképpen sem volt szerencsés.