Jó esetben mindenki hallott már a szoftvergazdálkodásról. Ez az a terület, ami elvileg megakadályozza, hogy egy cég számolatlanul szórja ki az ablakon a pénzt nem használt licencekre, miközben a tevékenységéhez szükséges licencekkel naprakészen rendelkezik. Ha a szoftvergazdálkodás nincs rendben, akkor a fentiek alapján kétféleképp veszítjük a pénzt: egyrészt kihasználatlan szoftverek díjával, másrészt azokkal a büntetésekkel, amiket ki kell fizetnünk egy ellenőrzés során.
Egy SAM menedzser tehát egyszemélyben van birtokában szoftverlicencelési és jogi ismereteknek, miközben számviteli és projektmenedzsment tapasztalatokkal is rendelkezik. Persze ez nem elég, mert ki kell ismernie magát az IT infrastruktúrán, esetleg újra kell terveznie azt, valamint a folyamataudit módszertanait is ismernie kell.
A SAM menedzserek nem licencszámolók, nem táblázatokat bújnak, hogy kiszámolják, mennyit kell hová fizetni. Léteznek már fejlett SAM szoftverek, amik megteszik ezt, de ez csak passzív, a cég életét egyáltalán nem befolyásoló tevékenység. Sokkal fontosabb az, hogy a cég mindennapi működésébe szervesen beépüljenek a szoftvergazdálkodási szempontok, az auditok rendszeresek és jól szervezettek legyenek, az ELP (effective license position) mindig legyen naprakész.
Egy SAM menedzser érti, mi a virtuális környezet, valamint érti, ha egy adott tevékenység memóriában vagy processzorban meghatározott erőforrást követel. Részt vesz a beszerzésben – vagy maga végzi –, majd a licencfeltételek szakértőjeként mint jogi tanácsadó vesz részt a vállalat életében.
Egy bizonyos méret felett érdemes SAM menedzsert alkalmazni, amivel nemcsak elkerülhetőek a büntetések és az ablakon feleslegesen kidobott előfizetési díjak, de egy jobban működő, a mai igényekre jobban felkészült céget tudhatunk a magunkénak.