A szerverhoszting jelentősége és eszközei folyamatosan változnak. Posztsorozatunkban megvizsgáljuk a jelenleg legnépszerűbb trendeket, és választ keresünk arra, hogyan hatnak ezek a hoszting világára, és hogyan tudunk beilleszkedni a jövő hálózatába.
Egyre többször kerül szóba a mesterséges intelligencia, az MI ma már egyre inkább a mindennapi életünk része. Természetesen a szerverhoszting területén is rendkívül jól használhatóak lehetnek az MI képességei - amennyiben akkora gépparkkal rendelkezünk, hogy azt nehéz egyszerű eszközökkel átlátni és menedzselni.
Prediktív karbantartás: Mi az és miért olyan fontos?
A prediktív karbantartás lényege, hogy megjósolja, mikor fog egy eszköz meghibásodni, még mielőtt az ténylegesen bekövetkezne. A szerverek és azok hardver elemei idővel kopnak, és előbb-utóbb elromlanak. Az MI alapú prediktív karbantartás megpróbálja kiküszöbölni a hibák okozta meglepetéseket, ezzel minimalizálva a leállásokat.
Tegyük fel, hogy egy adatközpontban több ezer szerver fut. Minden egyes szerver folyamatosan adatokat generál: hőmérséklet, processzor terheltség, merevlemez állapot, SSD újraírások száma és még sok más. Ezek az adatok önmagukban csak statisztikák, de az MI-nek köszönhetően a sok-sok érték valós időben feldolgozható és kiértékelhető. Lehet látni, különösen tapasztalati kopási értékek ismeretében, mikor és hol várhatóak a legközelebbi problémák, valamint a negatív események mekkora valószínűséggel következnek be. Az MI képes lehet azonosítani a mintázatokat, és előre jelezni, ha valami nincs rendben.
Prediktív karbantartás helyett prediktív kiépítés?
Mi van akkor, ha nem csak a karbantartásra, hanem a kiépítésre is használjuk az MI-t?
Kezdjük ott, hogy egy szolgáltató vásárol két hálózati eszközt, ugyanattól a gyártótól. De beszélhetünk akár a szerverterem hűtését vezérlő eszközről is vagy bármi másról, amiből több működik egy időben. Vajon ha az egyik eléri az életciklusa végét, és cserélni kell, akkor mennyi ideje lehet a második eszköznek? Nem kell MI, hogy kiszámoljuk: potenciális veszélyt jelent a működésre, ha egymás mellett működő eszközöket úgy telepítünk, hogy azok nagyjából egy időben mehessenek tönkre.
A jövő szerverhoszting szolgáltatója eleve úgy szerzi be és telepíti az eszközöket, hogy azok ellenálljanak az ilyen potenciális hibáknak. Ehhez persze nem feltétlenül kell egy mesterséges intelligencia, hacsak nem intézi el a rendelést, minőségellenőrzést és garanciális ügyintézést is helyettünk, ami valószínűleg azonnal vonzóvá tenné ezt a megoldást a legtöbb szolgáltatónál.
Az azonban biztos, hogy nem akkor reagál a problémákra, amikor azok felmerülnek - a prediktív cserék lehetőséget adnak arra, hogy "olvassanak" azokból a jelekből is, amikből korábban nem.