Meglepetés: amikor a szoftver ingyenes magánszemélyeknek, de vállalatoknak nem
Ki ne emlékezne a híres WinRAR licencre? Ma már mémek emlékeznek meg arról, milyen udvarias módon adta tudtunkra a program, hogy esetleg fizetni kellene, de mivel nem állt le a működése, mindenki úgy volt vele, hogy valójában nem kell fizetni érte soha. Pedig 40 nap után aki nem vásárolja meg a licencet, tulajdonképpen szerződést szeg. És ami ennél is fontosabb: nemsokára egy rég elavult szoftververziót használ, amit sérülékennyé teszi a gépét.
A szoftverlicencelés egyáltalán nem könnyen átlátható terület, különösen vállalati környezetben. Számtalan eset van, amikor egy szoftvert feltelepítenek a cégnél bizonyos gépekre, mondván, hogy ingyenesek. Csakhogy később derül ki, hogy a világon valóban nagyrészt ingyenesen használják a magánszemélyek, de a felhasználók 1%-a, a céges környezetben igenis fizet. És nem is keveset.
Igen, az ilyen szoftverlicencelési megoldások viszonylag gyakoriak. A szoftver alapvető funkciói ingyenesen elérhetők magánszemélyek vagy nonprofit szervezetek számára, de a vállalatoknak vagy kereskedelmi felhasználóknak fizetniük kell a használatért. Néhány példa az ilyen szoftverekre:
TeamViewer: Ez egy távoli hozzáférést biztosító szoftver, amely ingyenes a személyes használatra, de fizetős a vállalati használatra. Sok felhasználó tévesen azt hiszi, hogy a szoftver ingyenes mindenki számára, ami problémákat okozhat, ha egy vállalat nem megfelelően licenceli a szoftvert.
Az AVG free antivirus egy ingyenes vírusirtó, ami a free szócskával könnyen összezavarhat minket: a magánszemélyek számára valóban ingyen van, de Business csomagjai már messze vannak a 0 forintos lehetőségektől.
Google Drive és a Google Workspace (korábban G Suite): A Google Drive személyes használatra ingyenes, de a Google Workspace szolgáltatásai, amelyek üzleti funkciókat tartalmaznak, fizetősek.
Sublime Text: Ez egy népszerű szövegszerkesztő, amely ingyenesen használható, de fizetős licencet igényel, ha rendszeresen használják kereskedelmi célokra. Persze ahogy a WinRAR, ez sem korlátoz minket a további használatban.
Docker: A személyes használatra szánt verzió ingyenes, de a vállalatoknak, különösen ha a szoftvert nagy léptékben használják, fizetniük kell érte.
Slack: A Slack kommunikációs platform alapvető verziója ingyenesen elérhető kisebb csapatok és személyes használatra, de a vállalatoknak nagyobb csapatok számára fizetős változatok is rendelkezésre állnak, amelyek több funkciót és támogatást kínálnak.
Zoom: A Zoom online meeting platform alapvető verziója ingyenesen használható korlátozott funkciókkal és időkeretekkel, de a vállalati felhasználóknak fizetős lehetőségek állnak rendelkezésre, amelyek nagyobb funkcionalitást és részletesebb támogatást nyújtanak.
Trello: A Trello egy projektmenedzsment eszköz, amely alapvető verziója ingyenesen használható, de a vállalatoknak vagy nagyobb csapatoknak előfizetést kell kérniük a prémium funkciókért és a kiterjesztett támogatásért.
GitHub: A GitHub egy népszerű platform, amely ingyenesen elérhető nyílt forráskódú projektjekek és magánszemélyek számára, de vállalati és szervezeti felhasználásra különféle fizetős csomagok állnak rendelkezésre.
Evernote: Az Evernote egy jegyzetelő alkalmazás, amely alapvető verziója ingyenes, de a vállalati vagy szervezeti felhasználók számára prémium csomagok is rendelkezésre állnak, amelyek kiterjesztett tárhelyet és egyéb funkciókat kínálnak.
2024.10.16.
Kérdése van? Hivjon minket bizalommal!
A nap 24 órájában elérhetőek vagyunk, hogy válaszoljunk kérdéseire és tanácsot adjunk szolgáltatásainkhoz.
+36 20 340 3333
Elérhetőségeink
ZeroTime Services 2013 Pomáz, Mikszáth Kálmán utca 36/4 [email protected] Adószám: 23386031-2-13 B.sz.: 11600006-00000000-48694782 EU Adószám: HU23386031 Cégjegyzék szám: 13-09-147733
Szervereink a Drávanet adatközpontjaiban kerültek elhelyezésre. Adatkezelés adatvédelmi nyilvántartásba vételhez használható címek: Budapest 1132, Victor Hugo utca 18-22. Budapest 1138, Váci út 188.