A vészharangok már évekkel ezelőtt szóltak: kifutunk a rendelkezésre álló tárhelyből. Nem, nem a laptopunkon, nem a telefonunkon, hanem a Föld bolygón. Elképesztő mennyiségű adatot állítunk elő minden nap, és nincs pontos terv egyelőre arra, hogy ezt a növekedést hatékonyan lekövessük az adattárolás "megreformálásával".
Elmúltak azok az idők, amikor a számítógépünk merevlemeze volt az egyetlen tárolási lehetőségünk, és amilyen digitális vagyonunk volt, ott kapott helyet. Ha elérted a maximumot, törölnöd kellett, vagy új HDD-t vásárolni.ű
Ma már nem törlünk. A cégek sem törölnek fájlokat, és a magánszemélyek sem. Helyette algoritmusok igyekeznek rendet tartani a sok millió fájl (per fő) között, és nem igazán törődik vele senki, hogy fizikailag hol tárolja az adatokat. Pedig az adatok tárolásának lehetőségei végesek, és nem tudnak olyan gyors ütemben növekedni, ahogyan az adatéhségünk.
2004-ben, amikor a Google kihelyezett az oldalára egy számlálót, ami másodpercenként 4 bájttal növelte a rendelkezésre álló tárhelyet minden felhasználónak, még elégségesnek tűnt ez a tempó. Nem sokkal később kiderült, hogy az adatéhség nem lineáris: az exponenciális növekedés miatt az oldalra kitett egyszerű JavaScript számláló idejétmúlttá vált.
2018-ban már azt vettük észre, hogy a világ összes adatának 90 százalékát az azt megelőző két év alatt hoztuk össze.
2023-ban már 120 zettabájt adatot termeltünk. Ez 2025-re várhatóan 181 zettabájtra nő. Bontsuk ezt le jobban érthető mennyiségre:
naponta 328 millió terabájt adat generálódik.
Ennek kicsit több, mint a fele videó.
Több mint 12%-ért felelősek a közösségi oldalak, minden egyéb kategória már 10% alatti részesedéssel bír csupán.
Az utóbbi években egyre többet beszélnek a DNS alapú tárolásról: ezzel a módszerrel egyetlen kémcsőben elférne a világ összes adata, láthatatlanul, de mégis fizikai adathordozón. Az általunk ismert leghatékonyabb adattárolóján, ami mindannyiunk testében megtalálható. Csakhogy a szintetikus DNS írása és olvasása jelenleg nehézkes, mindenesetre vonzó és környezetbarát opciónak tűnik a világban szétszórt, Gellérthegy méretű SSD-k és HDD-k helyettesítésére.
A ZTS-nél a felhő file szinkronizálás szolgáltatás Seafile alapon itt elérhető, minimum egy terabájt rendelése esetén.