A vállalkozások sikerének kulcsa gyakran az innovációban és a jól működő alkalmazások és megoldások fejlesztésében rejlik. Azonban egy másik, néha háttérbe szoruló, de nem kevésbé fontos elem az infrastruktúra és a rendszermérnökök szerepe. A cégvezetők és fejlesztők általában előtérbe helyezik a látványos eredményeket, mint például egy új alkalmazás piacra dobása, miközben a rendszermérnökök azon dolgoznak, hogy a háttérben minden zökkenőmentesen működjön.
„A víz ingyen van… Csak megnyitod a csapot és ihatsz belőle” – szól Jay Z elhíresült nyilatkozata, amin sokan meghökkentek annak idején. Tették ezt azért, mert a víz ugye nincs ingyen, és egyáltalán nem magától értetődő, hogy a csapot megnyitva ott terem a lakásunkban. Sok munka és sok pénz, amíg ezt megvalósítják, noha a legtöbben természetesnek és magától értetődőnek veszik is.
Valahogy így vagyunk a rendszergazdákkal is. Miután beruháztunk a hardverekre, és kifizettük a pénzt a fejlesztésre, a világ legtermészetesebb dolga, hogy a rendszer zavartalanul fut a végtelenségig... Pedig sajnos ez nem így van. Akik ezt a rendszert fenntartják, ráadásul zavartalanul, a rendszergazdák.
Míg a fejlesztők kreativitása és munkája gyakran látványosabb és észrevehetőbb, a rendszermérnökök munkájának hiánya azonnal érezhető a vállalkozás teljesítményében.
Pedig a bevétel közvetlenül függ az infrastruktúra működésétől; ha az rendben van, a bevétel zavartalanul áramlik, de ha valami nem stimmel, az akár az egész tevékenységet is veszélyeztetheti.
Egy jó rendszermérnök észrevétlenül gondoskodik arról, hogy a rendszer zavartalanul működjön. Így például:
Sőt, a rendszermérnök feladata nemcsak a jelenlegi igények kiszolgálása, hanem a jövőbeli kihívásokra való felkészülés is. A rossz rendszermérnök pedig nemcsak pénzveszteséget okozhat a felesleges költségeivel, hanem biztonsági kockázatokat is okozhatnak.
A rendszermérnökök tehát hasonlítanak a varázslókra, akik megmentik az embereket attól, hogy elpusztítsák a Földet a sárkányok.
„Milyen sárkányok?” – kérdezzük jogosan.
„Na ugye” – érkezik a válasz.
Persze a viccbeli sárkányok naponta ezer és ezer cég létét nehezítik meg vagy teszik lehetetlenné.