A szerverhoszting jelentősége és eszközei folyamatosan változnak. Posztsorozatunkban megvizsgáljuk a jelenleg legnépszerűbb trendeket, és választ keresünk arra, hogyan hatnak ezek a hoszting világára, és hogyan tudunk beilleszkedni a jövő hálózatába.
Gondoljunk a zenei szimfóniára, egy nagyszabású, összetett műre, ahol minden hangszernek megvan a saját helye, és minden pillanatban tökéletes összhangban kell lenniük a többiekkel. A DevOps a modern szerverhoszting világában éppen ezt az összhangot hozza létre a fejlesztés és az üzemeltetés között.
Miért kell az összhang?
Ismerős jelenség az “ujjal mutogatás”? Ez az a jelenség, ami az összhang teljes hiányát mutatja. Két terület egymás mellett dolgozik, és amikor hiba van, mindenki a másikat okolja érte. Így van ezzel sok esetben a fejlesztés és az üzemeltetés is: amikor leáll az alkalmazás, amikor nem hatékony a működés, hiányosak az adatok, sokszor nem tudni, hol akadt meg a folyamat. A kód nem készült fel az életre, vagy az élet nem készült fel a kódra?
Mi az a DevOps?
A DevOps kifejezés az angol "development" (fejlesztés) és "operations" (üzemeltetés) szavak összevonásából származik. Lényege a fejlesztési és üzemeltetési folyamatok szoros integrációja, ahol a fejlesztők és az IT működtetők együttműködnek az alkalmazások gyorsabb és hatékonyabb kiszolgálása érdekében. Voltaképp arról van szó, hogy egységként tekintünk a két területre, nem véletlenül: ez az a két egység a vállalaton belül, ahol egyébként is sokszor fordul elő az ujjal mutogatás.
A zenei partitúra: a DevOps
Amikor egy zenekar összeül, hogy zenéljen, egy partitúra segítségével követik a komponista elképzeléseit. A DevOps esetében ez a "partitúra" az a közös folyamat és eszköztár, mely meghatározza, hogyan működnek együtt a különböző egységek.
Mire van szüksége a fejlesztésnek, hogy jól működjön? Milyen fejlesztés képes megvalósítani a hatékony üzemeltetést? Ez két nagyon fontos kérdés, amit csak a DevOps felfogásban lehet jól megválaszolni. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a fejlesztői team eszközökkel támogatja az üzemeltetést, ami pedig visszajelzésekkel segíti a fejlesztők munkáját. A cél, hogy a végfelhasználói élmény legyen maximális, és ne az adott teamek érdekeinek ütközéséből álljon össze egy bizonytalanabb végeredmény.
És hogy hol kapcsolódik ehhez a szerverhoszting?
Közvetlenül talán nem kapcsolódik, azonban a ZeroTime-nál sokszor eljátszunk a gondolattal, hogy milyen jó lenne, ha ez a felfogás megvalósulna itt is. Számtalan alkalom van, amikor látjuk, a fejlesztők hol "rontották el", és miként lehetne úgy üzemeltetni egy szoftvert, hogy az gazdaságosabban, a megrendelő számára hatékonyabban működjön. És nyilván a fejlesztők is el tudnának minket látni előzetesen olyan információkkal, amik a jobb üzemeltetést tudná előidézni.
Egy későbbi cikkünkben foglalkozunk még a serverless architektúrákkal, ahol további lehetőségeket osztunk meg az ilyen és ehhez hasonló együttműködésekre.