A webszerver az a szerver, ami HTTP protokollt használ a fájlok kiszolgálására, hogy weboldalakat hozzon létre a felhasználók számára az ő kéréseikre válaszul, amelyeket a számítógépük HTTP kliensei küldenek. Ha egy szerver egy XML dokumentumot szállít egy másik eszközre, az is lehet webszerver. Egyszerűen fogalmazva, egy webszerver egy internetes szerver, amely HTTP kérésekre válaszol, hogy tartalmakat és szolgáltatásokat nyújtson.
A legfontosabb négy webszerver típus: Apache, IIS, Nginx és LiteSpeed.
Apache webszerver
Az Apache webszerver az egyik legnépszerűbb webszerver, amelyet az Apache Software Foundation fejlesztett ki. Az Apache nyílt forráskódú szoftver, és szinte minden operációs rendszert támogat, például Linuxot, Windowst, Unix FreeBSD-t, Mac OS X-et stb.
Az Apache webszerver könnyen testreszabható moduláris szerkezete miatt. Saját modulokat is hozzáadhatunk a szerverhez, a nyílt forráskód lehetőséget ad erre.
Más webszerverekhez képest nagyon stabil, és az adminisztratív problémák könnyen megoldhatók.
A gépek körülbelül 60%-a fut Apache webszerveren.
IIS webszerver
Az IIS egy Microsoft termék, amely az Apache-hoz hasonló funkciókat kínál. Mivel azonban nem nyílt forráskódú, a személyes modulok hozzáadása és módosítása kicsit nehezebb.
Támogatja az összes Windows operációs rendszeren futó platformot. Emellett ügyféltámogatást is kapunk mellé, ha valamilyen probléma merül fel.
Nginx webszerver
Az Nginx nem használ szálakat a requestek kezelésére, hanem egy nagyon skálázható eseményvezérelt architektúrát alkalmaz, amely megbecsülhető mennyiségű memóriát használ ezen terhelés alatt. Az utóbbi időben vált népszerűvé, és világszerte a domainek körülbelül 7,5%-át hostolja. Sok webtárhely-szolgáltató kezdte el használni ezt a szervert.
LiteSpeed webszerver
Az Nginx is nyílt forráskódú webszerver, IMAP/POP3 proxy szervert is tartalmaz. Előnyei közé tartozik a nagy teljesítmény, a stabilitás, az egyszerű konfiguráció és az alacsony erőforrás-felhasználás. Akik ilyet használnak, állítják: nincs ennél jobb webszerver, ha tudod, mit csinálsz, és jól konfigurálod. Annak ajánljuk tehát, aki tudja, mit csinál.
A LiteSpeed (LSWS) egy nagy teljesítményű Apache-helyettesítő, amely a negyedik legnépszerűbb webszerver az interneten. Kompatibilis a leggyakoribb Apache-funkciókkal, mint például a .htaccess, a mod_rewrite és a mod_security. Közvetlenül képes betölteni az Apache konfigurációs fájljait, és szinte minden tárhelykezelő panellel zökkenőmentesen helyettesíti az Apache-ot.
A tesztek szerint „out of the box”, vagyis mindenféle konfiguráció nélkül (bocs, Nginx) a LiteSpeed a leggyorsabb webszerver, ami elérhető jelenleg. Itt egy videó erről:
Egyéb megoldások webszerver feladatokra:
Apache Tomcat: egy nyílt forráskódú Java servlet konténer, amely webszerverként működik.
Node.js: ez egy szerveroldali JavaScript környezet, amelyet hálózati alkalmazásokhoz, például webszerverekhez használnak.
OpenLiteSpeed: egy nagy teljesítményű és könnyű szerver, amely gyors betöltést biztosít a weboldalak számára. Az Event Driven Architecture alapjaira épül, kisebb terhelést és jó skálázhatóságot biztosít.
Jigsaw: egy objektumorientált és vezető webszerver platform, amit a World Wide Web Consortium (W3C) fejlesztett.
Sun Java System Web Server: egy sokszálú és biztonságos webszerver, amelyet közepes és nagy weboldalak futtatására használnak.