Már a komoly szoftverhiba említése is félelmet kelthet bármely fejlesztő, projektmenedzser vagy technológiai vezető szívében. Egy „jól sikerült” hiba a rendszerben hihetetlenül drága és nehezen megoldható, nem is beszélve a következményekről. Hiszen egy szoftverhiba következménye lehet sokféle szörnyűség: elvesztett adat, leállás miatti bevételkiesés, elvesztett bizalom, elvesztett ügyfelek... felsorolni is nehéz.
Íme néhány a világ legnagyobb szoftveres katasztrófáiból, hogy a mi tenyerünk is izzadni kezdjen.
1. Mariner 1 űrszonda, 1962
A NASA egy adatgyűjtő, pilóta nélküli űrmissziót indított a Vénusz felé. A Mariner 1 űrszonda alig hagyta el Cape Canaveralt, a rakéta letért a pályáról. Attól tartva, hogy a rakéta a Földre zuhan, a NASA mérnökei önmegsemmisítési parancsot adtak ki, és az űrszonda körülbelül 290 másodperccel a kilövés után felrobbant.
A vizsgálat egyszerű szoftverhibát tárt fel. Egy kötőjelet kihagytak egy kódsorban, ami helytelen irányítási jeleket küldött az űrszondának. A hiba költsége akkoriban több mint 18 millió dollár volt (a mai viszonylatban ez körülbelül 169 millió dollár lenne).
2. Morris-féreg, 1988
Nem minden drága szoftverhiba származik nagyvállalatoktól vagy kormányzati szervezetektől. Az egyik legdrágább szoftverhiba egy diák nevéhez kötődik. A Cornell Egyetem egyik hallgatója egy kísérlet részeként számítógépes férget hozott létre, amely egy kódolási hiba miatt futótűzként terjedt, és több tízezer számítógépet omlasztott össze.
A számítógépek egy nagyon korai internetes verzión keresztül voltak összekapcsolva, így a Morris-féreg lényegében az első fertőző számítógépes vírus volt. A végzős hallgatót, Robert Tappan Morrist végül bűnösnek találták hackelésben, és 10 ezer dollárra büntették, bár az általa okozott károk költsége akár 10 millió dollárra is tehető.
Később Morris az MIT professzora lett, a féreg forráskódját pedig floppy lemezen őrzik a Bostoni Egyetemen.
3. Bitcoin Hack, Mt. Gox, 2011
A 2010-es években a Mt. Gox volt a legnagyobb bitcoin-tőzsde a világon, amíg egy szoftverhiba miatt csődvédelmet nem kértek. Mint ebben írták, ügyfeleiktől 750 ezer, saját tulajdonából 100 ezer bitcoint veszítettek el számítógépes támadásokban. Körülbelül 200 ezer bitcoint sikerült visszaszerezni, de a pénzügyi veszteség még mindig elsöprő volt. A 2014-ben elveszett 850 ezer bitcoin 473 millió dollárt ért, de a visszakerült 200 ezer már több milliárd dollárt ér.
4. EDS rendszer, 2004
2004-ben a brit kormány bevezetett egy új és bonyolult rendszert az egyik szervezet működését segítendő. A fejlesztési megbízási szerződést az Electronic Data Systems (EDS) informatikai szolgáltató vállalat nyerte el. A CS2 elnevezésű rendszer problémái már az induláskor jelentkeztek.
Egy kiszivárgott belső memó szerint a rendszer „rosszul volt tervezve, rosszul volt tesztelve és rosszul volt bevezetve”. Az ügynökség arról számolt be, hogy a CS2 „több mint 1000 jelentett problémáa közül 400-nak nem volt ismert megoldása”, ami „hetente körülbelül 3000 informatikai problémát eredményez”. A rendszer költségvetése körülbelül 450 millió font volt, de végül körülbelül 768 millió fontba került. Az EDS 153 millió dolláros veszteséget jelentett az ezt követő pénzügyi eredményeiben.
5. Heathrow 5-ös Terminál megnyitása, 2008
Több ezer utas poggyászát keverte el egy bugos szoftver, amikor a Heathrow 5-ös Terminál 2008 márciusában megnyílt. A probléma az új poggyászkezelő rendszerben volt, ami a tesztfutások során egyébként jól teljesített, de a valóságban kudarcot vallott. Hacsak a több ezer elveszett vagy rossz helyre küldött poggyászt nem számítjuk valamiféle bizarr sikernek.
A British Airways azt is elárulta, hogy a vezeték nélküli hálózat problémái további problémákat okoztak a repülőtéren. A következő 10 nap során mintegy 42 000 poggyász veszett el, és több mint 500 járatot töröltek, az egész incidens több mint 16 millió fontba került.
6. NASA Mars Climate Orbiter, 1998
Amikor egy 125 millió dolláros űrszonda 1998-ban túl közel haladt a Mars felszínéhez, porrá égett. A Mars Climate Orbiter elvesztése pedig elég fájó esemény volt a NASA számára.
A mérnököknek több hónapba telt, mire kiderült, hogy egy zavarba ejtően egyszerű hiba történt: a Lockheed Martin által készített földi irányító szoftver imperial mértékegységeket használt, míg a NASA által készített fedélzeti szoftver SI metrikus egységekkel működött. A sikertelen misszió összköltsége több mint 320 millió dollár volt.
7. Knight, 2012
440 millió dollár elvesztése csak 30 perce telt. Egy szoftverhiba az egyik legnagyobb tőkealap csoport értékének 75%-át tüntette el.
A Knight Capital Group új kereskedési szoftvert fejlesztett, amelynek nyilván hatalmas nyereséget kellett volnahoznia. Ehelyett a céget nyírta ki. Több szoftverhiba együttesen a Knightot egy őrült vásárlási spirálba kergette, több mint 7 milliárd dollárt elszórva 150 különböző részvényre.
A meggondolatlan kereskedések végül 440 millió dollárba kerültek a cégnek, és a Goldman Sachsnak kellett beavatkoznia, hogy megmentse őket. A Knight soha nem tért igazán magához, és kevesebb mint egy évvel később egy versenytárs felvásárolta.
8. A Millennium Bug, 2000
A Millennium Bug, más néven Y2K, hatalmas aggodalomra adott okot a 2000-es év közeledtével. Mindenki attól félt, hogy a számítógépes rendszerek világszerte nem tudnak megbirkózni a 1999. december 31-e utáni dátumokkal, mivel a legtöbb számítógép és operációs rendszer csak két számjegyet használt az évszámok kalkulálására, figyelmen kívül hagyva a 19-es “előtagot”. Borúlátó jóslatok születtek a bankok, légitársaságok, áramszolgáltatók és kritikus szolgáltatások összeomlásáról. Hogyan kezelik majd a rendszerek a 00 számjegyeket?
Meglehetősen jól kezelték. A hiba végül nem okozott túl sok problémát, mivel a legtöbb rendszer időben beállította a szükséges változtatásokat. Azonban a potenciális következmények miatti félelem 1999 végén sokak számára jelentős mennyiségű pénzbe került a vészhelyzeti tervezés és előkészületek miatt, az intézmények, vállalkozások és még a családok is a legrosszabbra készültek. Az USA hatalmas összegeket költött a probléma kezelésére, egyes becslések szerint 100 milliárd dollárnál is többet.