Mitől lesz környezetbarát egy szerverterem? Mit tehetünk mi azért, hogy adatainkkal, letöltéseinkkel, weboldalainkkal, webshopjainkkal kevésbé terheljük a környezetet? És mit tehet egy hoszting cég annak érdekében, hogy fenntartható legyen a digitális világ? Cikksorozatunkban utánajárunk azoknak a szempontoknak, amik kisebbé tehetik egy megabájtnyi adat „lábnyomát”.
Amikor az adatközpontok vagy szervertermek környezetbarát megoldásairól írnak, elsősorban az energetikával kapcsolatos fejlesztések kerülnek elő. Hogyan fogyaszthatnak kevesebbet a hardverelemek, hogyan lehet okosabban hűteni, miként faragjuk le a folyamatba kódolt veszteségeket.
Például el tudjuk-e könnyen, azonnal dönteni, hogy egy öregedő, hatékonyságát vesztett UPS, STS cseréje, vagy inkább a további használata a fenntartható döntés? Hiszen az új berendezés hatékonyabb, ezáltal kevésbé energiaéhes lesz. Ha azonban megtartjuk, tovább szolgál minket egy működőképes berendezés, így az új termék legyártása nem terheli meg a környezetünket. Nem könnyű kiszámolni minden esetben, és ha tényleg a fenntarthatóság a legfontosabb szempont, akkor a válasz sem mindig egyértelmű.
De nem mindig a fenntarthatóság a legfontosabb szempont. A legtöbbször az, hogy az ügyfeleink a lehető legnagyobb biztonságban tudják az adataikat, még akkor is, ha - sajnos ki kell mondani - ez környezetszennyezőbb. És bárcsak azt mondhatnánk, hogy az olcsó hoszting cégek, ahol az adatbiztonság is alacsonyabb, egyben zöldebb megoldásokat kínálnak. A helyzet ugyanis egészen más:
vannak az olcsó, és minden szempontból rosszabb, és a magasabb árú, és optimálisan, mindenre figyelni próbáló cégek.
Máskor olyan helyeken bukkanunk rá a fenntarthatóság növelésének lehetőségeire, amik egyéb szempontok miatt is hasznosak. Például egy szervervirtulaizáció, illetve a Zero Time-nál megvalósított virtuális enterprise cluster egyszerre teszi megbízhatóbbá a rendszert, és használja ki jobban az egyes processzorok, memóriamodulok és egyéb hardverek idejét, valamint az általuk felhasznált energiát. Erről a sorozat későbbi részében részletesen írunk majd.
Fontos még a fenntarthatóság szempontjából, mihez kezdünk a hulladékkal, a használaton kívül került alkatrészekkel? Honnan vásárolunk, és a beszállítóink milyen mértékben valósítják meg a fenntarthatóságot? Milyen forrásból származó energiát használunk? Milyen épületben található a szervertermünk?
Ezek a hatások mind összeadódnak. Mivel azonban egy szerverterem esetében mégiscsak az elfogyasztott energia a legnagyobb hatású összetevő ezek közül, az ezzel kapcsolatot takarékosság eredményezheti a legnagyobb eredményt a fenntarthatóságban és a környezetvédelemben. Következő posztunkban megvizsgáljuk, mely összetevők felelősek leginkább az energiafelhasználás hatékonyságáért, és hogyan lehet ezeket átalakítani a környezetvédelem és fenntarthatóság érdekében.