A szervertermek hűtése hatalmas odafigyelést és energiaráfordítást igényel. Egyrészt egy hűtőgép rengeteg áramot fogyaszt, másrészt ebből is redundáns rendszert érdemes építeni, hogy egy hűtőgép-meghibásodás esetén ne kelljen leállítani a teljes szervertermet.
Korábban a szerverek nagyon könnyen túlmelegedtek, így a hűtést rendszerint inkább túlméretezték. Ha az a kép van előttünk, hogy a rendszergazdák nyáron is kabátban mennek be a rackszekrények közé, az nem véletlen. Később, a hideg-melegfolyosós rendszerek lehetővé tették, hogy egy sokkal kisebb területet kelljen lehűteni, de még így is nagy részét teszi ki a hűtési energia a teljes rendszerfogyasztásnak.
A technológia fejlődésével a szerverek már 30 fokon is képesek biztonsággal üzemelni. Sőt, bizonyos szerverek már 40 fok felett is jól használhatóak, bár ezek drágák, és nincsenek elterjedt használatban.
Mindenesetre kutatók most feltették a kérdést, mi lenne, ha többé egyik adatközpontnál sem használnának hűtőgépeket. A hűtést az elképzelések szerint kizárólag freecooling rendszerekkel oldanák meg, vagyis a külső levegőt juttatnák be a szerverekhez anélkül, hogy lecsökkentenék annak hőmérsékletét. Ilyen rendszerek hazánkban is működnek, bár inkább a hidegebb hónapokban, hiszen a külső levegő akkor olyan alacsony, hogy képes legyen az előírt hőmérsékletet tartani. De vajon szükség lesz mindig erre?
A Cell Reports Physical Science-ben megjelent tanulmány 57 város klímáját vizsgálta részletesen, és arra jutottak, hogy egy 41 fokos működési hőmérséklet mellett a világ valamennyi adatközpontja képes lenne szinte 100%-ban freecooling rendszerek használatára. Ezzel a lépéssel pedig 13-56%-kal kevesebb hűtési energiára lenne szükség. A cél tehát, írják, hogy a fejlesztések ebbe az irányba mozduljanak, hogy ezzel is tehermentesítsük bolygónk terhelését.
A szerverközpontok felelnek a globális széndioxid-kibocsátás 2,5 - 3,7 százalékáért, de ez a szám egyre emelkedik, különösen ahogy egyre terjednek a GPU szerverközpontok a mesterségesintelligencia-rendszerek számára. Az, ha a rendszerekből kikerülnének a folyadékhűtő rendszerek, nem csak költséget spórolna, de jelentősen csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását is.
Bár a rendszergazdákat egyelőre nem tudjuk elképzelni strandpapucsban és rövidnadrágban, de majd csak hozzászokunk ahhoz is.